070 33 66 500 info@tbafbouw.nl

Een vloerenbedrijf kreeg de opdracht om de wellness- en fitnessruimtes in een hotel te voorzien van een kunstharsgebonden vloerafwerking. Het vloerenbedrijf koos voor een polyurethaan gietvloer (PU-gietvloer). Na de oplevering werd echter blaasvorming geconstateerd in de vloerafwerking op twee locaties. Het vloerenbedrijf schakelde Technisch Bureau Afbouw (TBA) in om de oorzaak van deze blaasvorming te achterhalen en een passend hersteladvies te geven.

Opbouw gietvloersysteem en schade
“De PU-gietvloer werd in 2023 aangebracht op een cementgebonden dekvloer van ca. 70-80 mm dik,” vertelt René Rieborn, vloeren- en terrazzospecialist bij TBA. “De dekvloer bevatte vloerverwarming en was direct op een betonnen draagvloer aangebracht. De dekvloer was al in 2022 gelegd. Na controle op restvocht door de aanvrager werd de dekvloer geschuurd en stofvrij gemaakt, waarna het volgende gietvloersysteem werd aangebracht:

  • Epoxy primer
  • Epoxy schraaplaag
  • Polyurethaan gietvloer, betonlook uitvoering
  • Polyurethaan topcoating

Enkele maanden na de oplevering werden de blazen ontdekt. Omdat de blazen zichtbaar waren gevuld met vocht, werden de leidingen van de vloerverwarming gecontroleerd op lekkage, maar er werd geen lekkage gevonden. Er waren verder geen watervoerende leidingen in de dekvloer opgenomen, wat het vermoeden van waterinfiltratie verhoogde.”

Inspectie en vaststellingen
“Tijdens de inspectie constateerde ik blaasvorming op twee locaties. In de gang naar de terras/fitnessruimte was er tijdens de bouw een lekkende standleiding, waardoor water in de cementgebonden dekvloer kwam. Oorspronkelijk zou een andere vloerbedekking worden aangebracht, maar uiteindelijk werd gekozen voor de PU-gietvloer. De leverancier controleerde de restvochtigheid, maar gaf alleen mondeling aan dat de vloer droog genoeg was voor de applicatie, zonder schriftelijke bevestiging. Ongeveer 15 weken later werd blaasvorming geconstateerd, met een vochtpercentage van 5% in de ondervloer.

In de gang naar het wellness/sauna gedeelte waren blazen zichtbaar langs een kalkzandsteenwand, veroorzaakt door langdurige lekkage uit de stoomcabine. Deze lekkage was inmiddels verholpen. Na het doorboren van een van de blazen kwam er vocht vrij, en een vochtmeting bevestigde dat de wand ter plaatse meer vocht bevatte dan hogerop, waarbij de houten plint aan de onderzijde zichtbaar was aangetast.”

Osmose en de oorzaak van blaasvorming
“De blaasvorming in de PU-gietvloer wordt veroorzaakt door osmose,” legt René uit. Osmose is een proces waarbij vocht door een semipermeabel membraan wordt getrokken, wat resulteert in de vorming van blazen gevuld met vocht. Vier factoren zijn essentieel voor osmose in een PU-gietvloer: een dampdichte toplaag (de polyurethaan gietvloer), een semipermeabel membraan (de epoxy primer en/of schraaplaag), in water oplosbare stoffen zoals zouten (altijd aanwezig in een cementgebonden dekvloer), en water.”

Hoe osmose werkt
“Bij osmose ontstaat er een concentratieverschil van in water opgeloste stoffen aan weerszijden van het semipermeabele membraan. Dit leidt tot vochttransport door het membraan naar de plek met de hoogste concentratie opgeloste stoffen,” legt René verder uit. “Dit proces kan goed worden begrepen aan de hand van het ‘kaasstolp-experiment’, zoals uitgelegd door de leverancier van de gietvloer.”

Samenvatting van bevindingen
René concludeerde het volgende:

  • Gang naar de fitnessruimte: Tijdens de bouw is er veel water in de dekvloer terechtgekomen door een lekkende standleiding. Dit vocht werd opgesloten door het aanbrengen van de egaline laag, wat zich na verloop van tijd door osmose in de PU-gietvloer manifesteerde.
  • Gang naar het wellness/sauna gedeelte: De lekkage vanuit de stoomcabine heeft vocht in de dekvloer gebracht, wat eveneens leidde tot osmose in de PU-gietvloer.

Advies voor herstel
Na de evaluatie gaf René de volgende herstelopties:

  • Gang naar de fitnessruimte: De PU-gietvloer en de onderliggende egaline laag zullen worden verwijderd tot op de cementgebonden dekvloer. Deze ruimte zal tijdelijk worden voorzien van een ademende schoonloopmat, zodat het vocht uit de dekvloer kan verdampen.
  • Gang naar het wellness/sauna gedeelte: Er wordt voorlopig gewacht om te monitoren of de blaasvorming nog toeneemt of dat de blazen mogelijk zullen ‘inzakken’, zoals eerder gebeurde in de fitnessruimte.

Kijk voor meer informatie over onze diensten op www.tbafbouw.nl/diensten of bel ons via 070 33 66 500.

Download de gratis TBA-app!